Wspieramy rozwój techniki!

Projekt łazika marsjańskiego Lem Mars Rover

BIBUS MENOS wsparło projekt łazika marsjańskiego Lem Mars Rover, realizowany przez grupę studentów Politechniki Gdańskiej zrzeszonych w kole naukowym PG Nex Robotics. Celem projektu jest budowa samodzielnego i inteligentnego pojazdu zdolnego do badania powierzchni Marsa. Nasza firma przekazała siłowniki, które zostały wykorzystane do budowy manipulatora pojazdu.

W projekcie duży nacisk kładziony jest na rozwój technologii, które będą pomocne przy badaniu sąsiednich planet. Przy jego budowie skupiono się również na zachowaniu wysokiej niezależności konstrukcji, niezbędnej w warunkach ograniczonej kontroli panujących na Marsie.

 lem-bibus-menos-politechnikalem-bibus-menos-politechnika lem-bibus-menos-politechnika-2

Drugie miejsce w konkursie UK University Rover Challenge 2016!

Łazik o wymiarach 70×30 cm reprezentował Politechnikę Gdańską w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich UK University Rover Challenge 2016, który odbył się 23-24 lipca. Skonstruowany przez studentów Politechniki Gdańskiej, zrzeszonych w PG Nex Robotics łazik przeszedł szereg testów sprawdzających jego umiejętności, w czasie których spisał się doskonale.

W zawodach wzięło udział sześć zespołów z całego świata – z Wielkiej Brytanii, Egiptu, Kanady, Indii oraz aż dwie drużyny z Polski. Pierwsze miejsce zajął zespół z Egiptu, drugie miejsce zespół studentów z PG Nex Robotics, natomiast trzecie miejsce zajęła również drużyna z Polski – studenci Uniwersytetu Warszawskiego. To pokazuje jak wysoki poziom reprezentują polscy studenci w zakresie robotyki.

 

lem-mars-rover-konkurs

 

Oprócz udziału w konkursach, łazik marsjański Lem Mars Rover będzie również służył jako platforma edukacyjna dla wszystkich studentów zainteresowanych robotyką.

Projekt ten udowadnia, że w uczelnianych warunkach można stworzyć nowoczesnego i inteligentnego robota.

Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak rozwojową inicjatywę studentów Politechniki Gdańskiej. Życzymy studentom dalszych sukcesów!